Follow Us

Czym jest alkoholizm i jak się objawia?

Czym jest alkoholizm i jak się objawia?

Co to jest alkoholizm?
Alkoholizm jest najpoważniejszą formą problemowego picia i opisuje silną, często niekontrolowaną, chęć do picia. Osoby cierpiące na alkoholizm często stawiają picie ponad wszelkimi innymi obowiązkami, w tym pracą i rodziną, a w przypadku zaprzestania picia mogą nabrać fizycznej tolerancji lub doświadczyć objawów odstawienia od alkoholu.

Alkoholizm jest czasami nazywany uzależnieniem od alkoholu lub uzależnieniem od niego. Nieco różni się on od „szkodliwego picia”, które jest okazjonalnym wzorcem picia, mogącym powodować uszczerbek na zdrowiu.

Przykładem szkodliwego picia jest wypicie zbyt dużej ilości alkoholu na imprezie i ryzyko upadku lub kłótni. Wzorzec ten może przekształcić się w alkoholizm, jeśli taki rodzaj szkodliwego picia stanie się nawykiem i będzie się regularnie powtarzał.

Jakie są oznaki lub objawy alkoholizmu?
Zauważenie objawów alkoholizmu może być trudne, ponieważ alkoholicy mogą być z tego powodu skryci i mogą się złościć w razie konfrontacji.

Jeśli jednak ktoś z Twoich bliskich wykazuje któryś z poniższych objawów, może być to oznaka, że cierpi na alkoholizm:

Brak zainteresowania wcześniejszymi normalnymi zajęciami
Regularnie pojawiające się odurzone
Konieczność picia więcej, aby osiągnąć te same efekty
Wygląda na zmęczonego, złego lub rozdrażnionego
Niemożność powiedzenia „nie” alkoholowi
Lęk, depresja lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym
Stać się skrytym lub nieuczciwym
Jeśli uważasz, że możesz pić za dużo lub że picie zaczyna mieć szkodliwy wpływ na Twoje życie, nasza samoocena alkoholu pomoże Ci zrozumieć, czy istnieje powód do obaw.

Jak leczyć alkoholizm
W wielu przypadkach pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest uznanie, że istnieje jakiś problem. Podobnie jak w przypadku wielu problemów zdrowotnych, drugim krokiem jest zwrócenie się o pomoc do pracownika służby zdrowia, np. miejscowego lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować cię do specjalisty.

Można też skorzystać z dostępnych usług wsparcia alkoholowego. Grupy wzajemnej pomocy takie jak Alkoholicy Anonimowi (AA) są powszechnie dostępne, bezpłatne i nie ma listy oczekujących: wystarczy zadzwonić na ich infolinię (0800 9177 650), pojawić się i obserwować, jak pomagają sobie nawzajem.

Lekarz postawi diagnozę alkoholizmu, jeśli w ciągu ostatniego roku było obecnych razem trzech lub więcej z poniższych osób (1):

Ogromna chęć do picia
Niezdolność do zatrzymania lub kontrolowania szkodliwego picia
Objawy odstawienia przy zaprzestaniu picia
Dowody potwierdzające tolerancję na alkohol
Dążenie do spożywania alkoholu z wyłączeniem alternatywnych przyjemności
Dalsze picie pomimo wyraźnych dowodów na szkodliwe skutki
Dla osób, u których zdiagnozowano alkoholizm, dostępne są różne metody leczenia, ale kluczowym etapem leczenia jest detoksykacja.

Detoksykacja polega na całkowitym zaprzestaniu picia, aby organizm mógł się przystosować do bycia bez alkoholu. W tym czasie dana osoba może doświadczyć objawów odstawienia alkoholu.

Leczenie trwające na ogół mieści się w jednym z trzech głównych obozów:

Psychologiczny .
Psychospołeczny
Leczenie psychologiczne i psychospołeczne może polegać na doradztwie, które pomoże Ci zrozumieć i zmienić swoje nastawienie do picia.

Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT) może być również oferowana, aby pomóc zmienić negatywne wzorce myślenia, które prowadzą do picia.

Wzajemna pomoc, taka jak pomoc AA, jest możliwa po części dzięki nowej sieci wsparcia, które dana osoba zyskuje, a także dlatego, że ludzie dostosowują swoje myślenie i nastawienie do siebie i innych.

Zabiegi farmakologiczne (np. leki) mogą również odgrywać rolę w zapobieganiu nawrotom choroby u niektórych osób, które próbują powstrzymać się od picia lub ograniczyć jego ilość.

Co mam zrobić, jeśli wydaje mi się, że ktoś jest alkoholikiem?
Jeśli ktoś z twojego otoczenia wykazuje oznaki uzależnienia od alkoholu, może być trudno wiedzieć, co robić. Możesz się o niego martwić, być sfrustrowany, że nie chce mu się pomóc, nie boi się go ani nawet przez niego (2). Wszystkie te uczucia są normalne i istnieje pomoc zarówno dla alkoholików, jak i osób opiekujących się nimi.

Porozmawiaj szczerze z ukochaną osobą o jej piciu i spróbuj przekonać ją do lekarza. Alkoholikom może być bardzo trudno przyznać się do problemu, ale bycie wspierającym, otwartym i nie osądzającym może sprawić, że poczują się bezpiecznie.

Jeśli towarzyszysz komuś na wizycie, postaraj się uzyskać dla niego proste wyjaśnienie w prostym języku na temat choroby, jej długoterminowych skutków i możliwości wyzdrowienia. Zapytaj, w jaki sposób możesz najlepiej wesprzeć tę osobę; być może poproś o telefon alarmowy poza godzinami pracy, który może sprawić, że poczujesz się bezpieczniej.

Więcej praktycznych porad znajdziesz na naszej stronie „Martwisz się o czyjeś picie?”.

Drinkchat
Drinkchat jest bezpłatną usługą dla każdego, kto szuka informacji lub porady na temat własnego lub cudzego spożycia alkoholu. Nasi przeszkoleni doradcy są pod ręką, aby udzielić Państwu poufnych porad. Nie musisz nawet dzwonić.