Follow Us

Czym jest ciąża biochmiczna?

Czym jest ciąża biochmiczna?

Czekanie na test ciążowy po wspomaganym poczęciu jest pod pewnymi względami najtrudniejszym okresem. Nawet jeśli test ciążowy jest pozytywny, potencjalny wynik nie zawsze jest pozytywny. Oczywiście zawsze ma się nadzieję na zdrową ciążę, która doprowadzi do porodu na żywo. Czasami jednak po radości z pierwszego testu może nastąpić rozczarowująca wiadomość o poronieniu lub ciąży biochemicznej.

CZYM JEST CIĄŻA BIOCHEMICZNA?
Mężczyzna pocieszający swoją żonę w związku z ciążą biochemiczną
Ciążę biochemiczną definiuje się jako brak rozpoznawalnej ciąży w badaniu USG pomimo dodatniego wyniku testu ciążowego na obecność HCG w moczu lub surowicy. Przejściowy wzrost β-hCG – hormonu zapowiadającego ciążę – jest tym, co charakteryzuje ciążę biochemiczną i odróżnia ją od bardzo pożądanej ciąży klinicznej. W szczególności, po niskim szczycie w β-hCG (< 100 mIU/ml) następuje zazwyczaj szybki spadek. Jeśli chodzi o ciążę biochemiczną, jej dokładna przyczyna jest nieznana i nie ma żadnych definitywnie predysponujących czynników, które można by usunąć w kolejnych cyklach.

JAK CZĘSTE SĄ CIĄŻE BIOCHEMICZNE?
W przypadku poczęć spontanicznych ciąże biochemiczne uważa się za dość powszechne, obejmujące aż połowę wszystkich ciąż. Dokładna liczba jest jednak trudna do ustalenia, ponieważ większość kobiet, które doświadczają ciąży biochemicznej, nigdy nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że są w ciąży, chyba że starają się zapłodnić i przeprowadzają regularne i wczesne testy. Obecnie odkrywa się wiele biochemicznych ciąż, które w przeciwnym razie nie zostałyby wykryte ze względu na dostępne na rynku bardzo czułe testy ciążowe, które ułatwiają uzyskanie pozytywnego wyniku aż na 3 lub 4 dni przed zajściem w ciążę. Ponadto ustalono, że aż 25% ciąż kończy się niepowodzeniem jeszcze przed pojawieniem się subiektywnych wskazań, że kobieta jest w ciąży, czyli przed opuszczeniem okresu menstruacyjnego lub wystąpieniem objawów ciąży.

CO POWODUJE CIĄŻĘ BIOCHEMICZNĄ?
Zaproponowano kilka możliwych do przypisania czynników, ale dokładny związek jest nieznany. Czynniki te obejmują:

Grubość i wzór endometrium:
Ciąże biochemiczne są związane z grubością i wzorem endometrium, ale nie są związane z wiekiem matki lub wcześniejszą utratą ciąży. Ani ciąża biochemiczna, ani kliniczne samoistne poronienie nie są związane z poziomem estradiolu lub hormonu luteinizującego (LH) w dniu podania hCG lub skoku LH. Innymi słowy, sprawdzenie poziomu hormonu przed zapłodnieniem nie jest w stanie przewidzieć, która ciąża będzie zdrowa, a która niestety przejdzie do poronienia.

Genetyka:
Coraz wyraźniej widać, że skład genetyczny oocytu (komórki jajowej) jest kluczowy dla wczesnego rozwoju zarodka. Ostatnie hipotezy wskazują na obecność dwóch odrębnych mechanizmów wczesnej utraty zarodka. Pierwszym z nich jest niepołączenie (brak segregacji) chromosomów w momencie podziału komórek, a drugim – cytoplazmatyczna i energetyczna niekompetencja podaży energii we wczesnym zarodku. Oznacza to, że nieprawidłowy materiał genetyczny może pojawić się w jajeczku lub w nasieniu jeszcze przed zapłodnieniem lub po jego zespoleniu w celu stworzenia zarodka w pierwszych dniach po zapłodnieniu.

A co ze stresem?
Codzienny stres, intensywne ćwiczenia fizyczne i podnoszenie ciężkich przedmiotów nie są uznawane przez naukowców za przyczyny poronień. Jedynym skutkiem tych uporczywych błędów jest wiele niepotrzebnych poczucia winy i cierpienia kobiet w dzisiejszych czasach.

Oczywiście, dla pacjentki przyjmującej kroplówkę, rozpoznanie ciąży biochemicznej jest poważnym rozczarowaniem. Jednak jej wystąpienie dostarcza niezbitych dowodów na to, że co najmniej jeden zarodek osiągnął zaawansowaną fazę rozwoju preimplantacyjnego (stadium blastocysty), przeszedł do „wylęgania się” i próbował wszczepić. Jako taka, ciąża biochemiczna może być często uważana za „ciemną chmurę, która ma srebrną podszewkę”, ponieważ daje nadzieję na udaną ciążę kliniczną w przyszłości.