Follow Us

Czym jest cukrzyca ?

Czym jest cukrzyca ?

Cukrzyca to poważny stan, w którym poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Istnieją dwa główne typy, typ 1 i typ 2. Są to różne choroby, ale obie są poważne. Są też inne, rzadsze typy cukrzycy.

Co powoduje cukrzycę?
Wszystkie typy cukrzycy mają tę samą cechę wspólną, że powodują, iż ludzie mają zbyt dużo glukozy we krwi. Ale wszyscy potrzebujemy trochę glukozy. To jest to, co daje nam naszą energię. Dostajemy glukozę, gdy nasz organizm rozkłada węglowodany, które jemy lub pijemy. I ta glukoza jest uwalniana do naszej krwi.

Potrzebujemy też hormonu zwanego insuliną. Jest on wytwarzany przez naszą trzustkę i to insulina pozwala, aby glukoza z naszej krwi dostała się do naszych komórek i zasilała nasze ciała.

Jeśli nie masz cukrzycy, trzustka wyczuwa, kiedy glukoza dostała się do krwiobiegu i uwalnia odpowiednią ilość insuliny, dzięki czemu glukoza może dostać się do Twoich komórek. Ale jeśli masz cukrzycę, ten system nie działa.

Typ 1 i typ 2
Kiedy masz cukrzycę typu 1, nie możesz zrobić żadnej insuliny. Jeśli masz cukrzycę typu 2, to jest trochę inaczej. Insulina, którą produkujesz, albo nie może działać skutecznie, albo nie możesz jej wyprodukować wystarczająco dużo.

W obu typach cukrzycy, ponieważ glukoza nie może dostać się do twoich komórek, zaczyna się ona gromadzić we krwi. A zbyt duża ilość glukozy we krwi powoduje wiele różnych problemów. Zaczynając od tego, że prowadzi do objawów cukrzycy.

Powikłania
Przez długi okres czasu wysoki poziom glukozy we krwi może poważnie uszkodzić serce, oczy, stopy i nerki. Są one znane jako powikłania cukrzycy.

Ale przy odpowiednim leczeniu i opiece, ludzie mogą prowadzić zdrowe życie. I jest o wiele mniejsze ryzyko, że ktoś doświadczy tych komplikacji.