Follow Us

Czym jest reumatyzm?

Czym jest reumatyzm?

Jaka jest różnica między reumatyzmem a artretyzmem?
Termin „reumatyzm” jest staromodnym słowem używanym do opisania problemów, które dotyczą stawów i tkanek łącznych. Zapalenie stawów oznacza kilka chorób, które mają wpływ na stawy, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów (OA), reumatoidalne zapalenie stawów (RA), dna moczanowa i zesztywniające zapalenie stawów. Ludzie często mówią o reumatyzmie, gdy mówią o reumatoidalnym zapaleniu stawów, lub ogólne bóle i bóle stawów.

Co powoduje zapalenie stawów?
Około 10 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii żyje z artretyzmem. Istnieje ponad 200 typów, ale dwa najbardziej powszechne to OA i RA. OA zwykle rozwija się w czasie i może mieć wpływ na kilka różnych stawów. RZS jest zapalną chorobą autoimmunologiczną, dotykającą głównie stawów i ścięgien. Kobiety są bardziej narażone na rozwój zapalenia stawów niż mężczyźni, szczególnie po menopauzie, kiedy niższy poziom estrogenów sprawia, że wspólne problemy są bardziej prawdopodobne.

Eksperci nie wiedzą jeszcze dokładnie, co powoduje zapalenie stawów, ale niektóre formy działają w rodzinach. Twój styl życia może również wpływać na ryzyko rozwoju tego stanu. Nadmierne wykorzystanie lub urazu danego wspólnego oznacza, że jest on bardziej narażony na przyszłe problemy, więc sportowców lub tych, którzy mają pracy z powtarzalnych działań, jak sprzątaczki, są bardziej zagrożone. Utrata masy ciała powoduje dodatkowy ucisk w stawach nośnych pleców, bioder, kolan, kostek i stóp.

Częste objawy zapalenia stawów
W OA chrząstka chroniąca koniec kości jest zużyta, więc gołe kości pocierają się o siebie, czyniąc stawy sztywnymi, bolesnymi i skrzypiącymi. Każdy staw może być dotknięty, ale kolana, biodra i stawy rąk są najbardziej dotknięte, ponieważ wykonują one wiele pracy.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są nieco inne. W RZS zapalny staw wygląda obrzęk i czerwień, i może czuć się ciepłe i miękkie. RA zazwyczaj zaczyna się w nadgarstkach, rękach lub stopach, ale może rozprzestrzeniać się na inne stawy w organizmie.

Najlepsze leczenie zapalenia stawów
W tej chwili nie ma lekarstwa na zapalenie stawów, więc leczenie polega na zarządzaniu bólem. Fizjoterapia, osteopatia, chiropraktyka i masaż pomagają utrzymać pracę stawów. Jednym z najczęściej stosowanych leków jest NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), ale porozmawiaj ze swoim lekarzem o innych lekach dostępnych dla Twojego typu zapalenia stawów.

Możesz spróbować wziąć suplement glukozaminy, ponieważ glukozamina jest główną częścią białka, które tworzy chrząstkę w stawach. Naturalne leki przeciwzapalne obejmują imbir, ekstrakt z mięśnia zielononkawego, bromelinę, kurkuminę i Diabelski Pazur. Czosnek zwiększa przepływ krwi do dotkniętych stawów, co pomaga uspokoić stan zapalny stawów.

Niezbędne kwasy tłuszczowe Omega-3, występujące w tłustych rybach, takich jak łosoś lub suplement, mają działanie przeciwzapalne, a także mogą poprawić ruchomość stawów.

Magnez może być użyteczny, ponieważ pomaga organizmowi wchłaniać wapń, od którego zależą zdrowe kości. Zielone warzywka, orzechy i całe ziarna są bogatym źródłem magnezu, lub spróbuj wziąć suplement magnezu.

Bycie aktywnym jest niezbędne zarówno do zapobiegania, jak i poprawy objawów zapalenia stawów. Badania wykazały, że ludzie, którzy ćwiczą regularnie, nawet coś tak prostego jak pójście na spacer, zgłaszają mniej bólu stawów niż ludzie, którzy nie wykonują żadnych ćwiczeń.