Follow Us

Facelia i jej wykorzystanie

Facelia i jej wykorzystanie

Facelia błękitna jest rośliną, która z łatwością może być uprawiana zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na polach. Ogrodnicy cieszą oko jej pięknymi kwiatami, z kolei rolnicy wykorzystują facelię jako składnik paszy bydła. Ta jednoroczna roślina ma wiele zastosowań. Dlaczego warto na poważnie zastanowić się nad jej uprawą?

  1. Jakie zalety ma facelia błękitna?
  2. Gdzie może być uprawiana?
  3. Facelia na poplon

Jest to roślina wytrzymała, która nie potrzebuje szczególnej troski. Dobrze przyjmie się na obszarach dobrze nasłonecznionych. Jest miododajna i piękna. Pochodzi z Ameryki, jednak i na polskim gruncie też się doskonale przyjęła.

Jakie zalety ma facelia błękitna?

Facelia na poplon jest często uprawiana. Równie często można ją znaleźć w przydomowych ogródkach. Co sprawia, że jest tak bardzo popularna? Niemały wpływ na to może mieć fakt, iż facelia błękitna jest rośliną niezwykle wytrzymałą. Jest jednoroczna, jej rozbudowany system korzeniowy ma korzystny wpływ na glebę, jest miododajna, posiada ładne kwiaty, może być wykorzystywana jako składnik paszy dla bydła, a poza tym nie wymaga szczególnej troski przy uprawie. Tak wiele zalet, a tylko jedna roślina.

Gdzie może być uprawiana?

Facelia błękitna może być uprawiana dosłownie wszędzie. Im bardziej nasłonecznione stanowisko, tym lepiej. Jedyne, o czym należy pamiętać, to to, by nie wysiewać jej zbyt wcześnie. Facelia nie lubi bardzo niskich temperatur, dlatego z jej wysiewem warto wstrzymać się do czasu, gdy wartości będą się już stale utrzymywać powyżej zera. Połowa kwietnia, to w miarę bezpieczny termin, oczywiście pod warunkiem, że matka natura nie postanowi akurat zrobić jakiejś niespodzianki.

Facelia na poplon

Facelia błękitna jest często wybierana przez rolników na uprawę między plonami. Obsianie pola pomiędzy poszczególnymi wysiewami plonów zapobiega jałowieniu gleby. Ponadto, w tym okresie facelia na poplon to doskonały pomysł. Jest to popularny składnik paszy zwierzęcej. Im większa będzie suma opadów, tym dla rośliny lepiej. Większa jest wówczas szansa na to, że się będzie dobrze rozwijać, a rolnik będzie miał obfite zbiory. Warto pamiętać także o tym, że rozbudowany system korzeniowy facelii doskonale wpływa na kondycję gleby, dzięki czemu plony rolnika w przyszłości mogą być jeszcze bardziej obfite, oczywiście na polu uprzednio obsianym facelią.