Follow Us

Ile oczu ma ośmiornica?

Ośmiornice (lub ośmiornice, jeśli wolisz) to głowonogi, bezkręgowce, do których zalicza się również kałamarnice i mątwy. Mają cebulaste głowy, duże oczy i osiem bardzo przydatnych ramion. „Głowonogi” to po grecku „głowa- stopa”, co ma sens, ponieważ ich kończyny są przymocowane bezpośrednio do głowy.

Samoobrona
Ośmiornice są bardzo inteligentnymi zwierzętami, mistrzami kamuflażu, które przez dziesiątki milionów lat rozwinęły szereg sztuczek mających na celu uniknięcie lub udaremnienie niedoszłych napastników. Potrafią one dopasować kolory, a nawet tekstury otoczenia, pozwalając im ukryć się na widoku. Jeśli drapieżnik zbliży się zbyt blisko ośmiornice mogą szybko uciec, strzelając sobie do przodu, wydalając wodę z muskularnej rurki zwanej syfonem. Ośmiornice mogą również uwolnić chmurę czarnego atramentu, który przesłania ich i stępia zmysł węchu włamywacza.

Ich miękkie ciała oznaczają, że ośmiornice mogą zmieścić się w niemożliwie małych zakamarkach, pod warunkiem, że otwory nie będą mniejsze niż jedyne twarde części ich ciała: dzioby. Jeśli wszystko inne zawodzi, ośmiornice mogą stracić rękę na rzecz napastnika i odrodzić się później.

Super sprytny
Ramiona ośmiornicy są wyłożone setkami przyssawek, z których każdy może być poruszany niezależnie, dzięki złożonej wiązce neuronów, która działa jak mózg, pozwalając zwierzęciu dotykać, wąchać i manipulować przedmiotami. Ośmiornice mogą otwierać małże, manewrować skałami – nawet demontować systemy filtrujące zbiornika akwariowego. Potrafią też wyrobić sobie opinię o ludziach; jeden z nich rutynowo spuścił wodę z tyłu hodowcy, któremu wydawało się, że nie lubi. Inny wystrzelił strumień wody w stronę światła, aby wywołać zamieszanie.

Siedlisko i zachowanie
Istnieje około 300 gatunków ośmiornic, które występują w każdym oceanie. Większość z nich żyje na dnie morza, ale niektóre, jak papierowy nautilus, dryfują bliżej powierzchni. Ośmiornice żywią się głównie krabami, krewetkami i mięczakami.

Samotne zwierzęta, zazwyczaj żyją samotnie, czasami w gęstych przestrzeniach zbudowanych ze skał, czasami w muszlach, które zjeżdżają na siebie. Niektóre robią sobie nawet drzwi – skałę wciągniętą na miejsce, gdy są bezpiecznie schowane do swojego domu.