Follow Us

Ile waży pszczoła?

Masa ula wskazuje, jak zdrowa jest kolonia pszczół, jak wydajna jest pszczoła, ile wytwarzają miodu i ile pszczół ją zasiedlają. Monitorowanie wagi ula pozwala pszczelarzom zrozumieć sytuację rodziny pszczelej i określić właściwe rozwiązanie dla ich potrzeb.
Ile waży ul? Pełne ule naturalne ważą 110 funtów w przypadku dużych, około 55 funtów w przypadku średnich i około 35 funtów w przypadku małych. Pełne ule sztuczne, takie jak ul przepływowy i ul Langstroth, ważą około 80 funtów, a w ulach poziomych do 350 funtów.

W tym miejscu podam Państwu informację o wadze ula. Jeśli jednak chcecie Państwo zważyć ule samodzielnie, to w tym artykule omówię różne sposoby, w jaki można to zrobić głębiej.

Waga naturalnych uli
Pszczoły mogą tworzyć swoje ule prawie wszędzie, czasami można zobaczyć ule przymocowane do wydrążonego drzewa, pod ziemią i w plenerze. Jednak wszędzie tam, gdzie znajdują się te ule, waga uli naturalnych różni się w zależności od ich wielkości. Oto średnia waga dużych, średnich i małych uli naturalnych.

Duże ule
Duże ule mogą zawierać około 60.000 pszczół. W kolonii, królowa pszczoły może złożyć średnio 1500 jaj dziennie. Po trzech tygodniach jaja stają się robotnicami, a po 24 dniach pojawiają się trutnie.

W ciągu życia pszczoły pojedyncza pszczoła może wyprodukować 1 łyżkę miodu, co daje 683 pszczoły na 9,5 uncji. Jeśli więc w dużym ulu znajduje się 60 000 pszczół, powinien on zawierać około 40 litrów miodu w ciągu jednego sezonu. W sumie duży pełny rój może ważyć około 110 funtów, a pusty około 17 funtów.
Ule średnie (Medium Hive)
Średniej wielkości ule naturalne mogą obejmować od 20 000 do 30 000 pszczół. Większość z nich stanowić będą robotnice, a także królowa i kilka samców trutni. Na podstawie tych samych obliczeń powyżej, średni ul może wyprodukować około 20 litrów miodu. Pszczoły natomiast mogą ważyć około 7,5 funta.

Wiedząc o tym, możemy założyć, że średniej wielkości pełny naturalny ul waży około 55 funtów, podczas gdy pusty ul średniej wielkości waży 9 funtów. Waga ula zmienia się również w zależności od pory roku, temperatury i środowiska, w którym przebywa. Wiosną ul jest najcięższy. Pod koniec lata do zimy masa ula zaczyna spadać.

Małe ule
W ulu w tranzycie lub roju może znajdować się nawet 3 000 pszczół wraz z królową. Możemy wziąć to za przykład małego, naturalnego ula. W małym ulu może powstać kolonia licząca do 20 000 pszczół. W sezonie w małym ulu można wyprodukować około 13 litrów miodu, co pozwala mu ważyć prawie 35 funtów w całości. Z kolei pusty, mały ul może ważyć około 5 funtów.
Waga sztucznych uli. Pusty i pełny
Ul przepływowy
Typowy pusty ul, który przybywa z 6 ramami przepływowymi waży około 38,6 funta. Może pomieścić do 60.000 pszczół i w ciągu sezonu produkuje około 39 funtów miodu. Możemy założyć, że przy dobrym przepływie, ul z pełnym przepływem waży około 80 funtów.

Ul przepływowy to rodzaj sztucznego ula, który posiada opatentowaną technologię, oferującą łatwiejszy i łagodniejszy sposób zbierania miodu. Jak sama nazwa wskazuje, ul przepływowy pozwala na wypływanie miodu z ula za pomocą ramek przepływowych, które można dostosować do własnych potrzeb. Dzięki temu pszczelarze mogą pobierać miód z ula, nie przeszkadzając pszczołom.

Ul pełny i pusty Langstroth
Innym rodzajem sztucznego ula jest ul Langstroth. Jest to najpopularniejszy rodzaj sztucznego ula stosowany w Australii i Ameryce Północnej. Typowy ul Langstroth z dwoma głębokimi pudłami waży około 80 funtów. Natomiast typowy ul Langstroth z trzema głębokimi pudłami waży około 60 funtów.
Ule te są ułożone w stosy o wspólnych rozmiarach, które zawierają wyjmowane ramki, w których pszczoły budują plastry miodu. Pełny ul Langstroth może być ciężki jak 100 funtów.

Ule poziome Langstrotha
Ule poziome Langstroth są łatwiejsze do podnoszenia niż tradycyjne ule Langstroth i Flow. Każda z ram waży 7 funtów, co oznacza, że pusty, poziomy ul Langstroth z dwudziestoma ramami waży około 150 funtów. Ten sztuczny ul jest najwygodniejszą opcją dla pszczelarzy, ponieważ nie będą oni musieli podnosić skrzynek pełnych pszczół i miodu tylko po to, by zbadać pszczoły przebywające w innych skrzynkach. W przypadku pełnego, poziomego ula Langstroth waży około 350 funtów.

Ważenie własnych uli
Ważenie uli to dla pszczelarzy sposób na uzyskanie informacji o tym, ile pszczół je zasiedla, a także jak przebiega produkcja kolonii. Wyjęcie każdej klatki w sztucznym ulu do zbadania zajmie Ci czas i wysiłek, a będzie to tylko stres. Aby zważyć ule, oto kilka z najlepszych sposobów, jakie stosuje większość pszczelarzy.
Przechylanie dla łatwiejszego ważenia
Powodem, dla którego ule są ważone poprzez przechylanie, jest to, że są one zazwyczaj ciężkie. Wyobraź sobie, że ważenie pełnego ula, który może być tak ciężki jak 300 funtów, będzie bardzo trudne. Przechylanie ula przy pomiarze tylko jednej strony na raz może Cię przed nim uratować. Jest to powód, dla którego większość pszczelarzy stosuje tę metodę podczas monitorowania produkcji miodu w ulu.

Aby wykonać pochylanie, należy zaopatrzyć się w trwałą, sprężynową wagę łazienkową, która poradzi sobie z ogromną pojemnością. Zmierz ule, ostrożnie przechylając je na jedną stronę, a następnie przesuwając pod nią skalę. Po zanotowaniu wagi należy powtórzyć proces, aby zmierzyć przeciwległą stronę ula.

Aby uzyskać całkowitą masę ula, należy zsumować oba pomiary. Suma, którą otrzymasz, może być mniej więcej równa dokładnej masie ula. Chociaż pochylenie nie może zagwarantować całkowitej dokładności, większość pszczelarzy uważa, że pomiar, który otrzyma, jest wystarczająco dokładny.

Ten sam pomiar można również uzyskać pochylając się od góry za pomocą solidnej wagi bagażowej. Aby to zrobić, należy umieścić śruby po przeciwległych stronach górnej części ula. Następnie należy przechylić każdą stronę do góry za pomocą wagi, a następnie dodać do siebie dwa obciążniki. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich pudełek taśmą, aby zważyć je na raz.

Podnoszenie dla lepszej dokładności
Jeśli chcesz uzyskać większą dokładność przy ważeniu uli, możesz również spróbować metody podnoszenia. Jeśli możecie Państwo przenosić wszystkie pudła na wadze, ta metoda może być dla Państwa najlepsza. Z drugiej strony, waga ula zależy od ilości pudełek, objętości czerwiu, grzebienia, miodu, propolisu, a także liczby pszczół. Jeżeli uważasz, że możesz podnieść całość, przymocuj do ula trwały pasek, a następnie podnieś go na solidną wagę łazienkową.

Innym sposobem wykorzystania podnośnika jest otwarcie ula i podniesienie każdego pudełka na wadze wagowej. Jest to o wiele łatwiejsze niż podnoszenie wszystkiego na wadze, ale ponieważ będziesz musiał otworzyć ul, będzie to przeszkadzało pszczołom.

Zaawansowane technologicznie rozwiązania dla większej wydajności
Oczywiście, istnieją również zaawansowane technologicznie rozwiązania do ważenia uli. Obecnie ważenie uli może stać się łatwiejsze i inteligentniejsze dzięki tym urządzeniom. Istnieje dostawca rozwiązań dla pszczelarstwa, oferujący wagę ulową, która wykorzystuje technologię NFC lub Near Field, aby pokazać dane zbierane z ula do telefonu. Może ona dostarczyć nie tylko wagi ula, ale także kilku użytecznych informacji, które mogą pomóc w utrzymaniu pszczół dobrze.

Zaawansowane technologicznie wagi do uli mogą śledzić wagę ula, co pozwala pszczelarzom określić, czy ma on dobry przepływ nektaru, czy nie. Waga ta wyśle również alarm, który wskaże, czy ule są rabowane, podsypywane lub atakowane przez niedźwiedzie. Może on również wskazywać, czy w danej kolonii występuje nieprawidłowa temperatura, oraz wskazywać poziom wilgotności.

Średnia masa ciała pszczół
Różne gatunki pszczół mają różny zakres wagowy. Dla przykładu, przeciętna pszczoła miodna waży 1/10 z 1 grama. Różni się to w zależności od wielkości i dojrzałości pszczoły. Pszczoły mają 20.000 gatunków, które mają różne rozmiary od 22 milimetrów do 39 milimetrów długości. Jeśli ważysz razem 4 000 pszczół, łączna waga powinna wynosić 1 funt.

Tymczasem trzmiele mogą ważyć od 0,04 do 0,60 gramów. Z kolei ogromna królowa trzmieli może osiągnąć do 0,85 grama ze względu na swoją specjalną dietę. Jeśli jednak w ulu jest dużo pokarmu, robotnica może osiągnąć prawie taką samą wagę jak królowa. Również samice i królowe trzmieli mogą ważyć dwa razy ciężej, gdy przenoszą w żołądku pyłek, nektar lub miód.

Wniosek
Podsumowując, znajomość wagi ula pozwala pszczelarzom wiedzieć, jak dobrze radzi sobie kolonia. Najcięższym ulem jest poziomy rój Langstrotha. Zawiera on więcej ram niż inne sztuczne ule, dzięki czemu może pomieścić większą kolonię. Ule naturalne natomiast różnią się wagą w zależności od ich wielkości. Masa uli naturalnych jest tylko szacunkowa, ponieważ nie jest możliwe uzyskanie ich dokładnej masy bez zakłócania życia pszczół i niszczenia ula. Jeśli chcesz zważyć ule w domu, możesz spróbować sposobów ważenia uli, takich jak przechylanie, podnoszenie i stosowanie zaawansowanych technologicznie wag dla uli.