Follow Us

Jak rozciągnąć nowe buty?

Jak rozciągnąć nowe buty?

Jeśli kiedykolwiek kupiłeś parę butów, które były za małe, prawdopodobnie nie nosiłeś ich długo przed tym, jak zacząłeś się zastanawiać, czy istnieje sposób na ich rozciągnięcie. Chociaż nie możesz zmienić swojego buta więcej niż jedną czwartą – do połowy rozmiaru, jeśli potrzebujesz tylko trochę więcej miejsca, być może będziesz w stanie rozciągnąć materiał na tyle, by wygodnie pasował.

Noszenie butów do Stretch Them

Noś buty w domu przez godzinę. Jednym z najprostszych sposobów na wyciągnięcie pary butów jest po prostu noszenie ich. Spróbuj nosić je jednocześnie przez około godzinę, ale jeśli na początku nie możesz nosić ich tak długo, to w porządku. Jeśli chcesz, możesz dodać grubą parę skarpetek, które wyściełają stopy i pomogą Ci jeszcze bardziej rozciągnąć buty.[1]
Technika ta sprawdzi się w przypadku prawie każdego rodzaju butów, ale najlepiej jeśli są one tylko trochę za ciasne.
Należy pamiętać, że jeśli buty szczypią lub pocierają stopy, mogą pojawić się pęcherze, jeśli nie nosisz skarpetek!
W miarę jak buty się rozciągają, stopniowo zwiększaj czas ich noszenia. Gdy będą już wystarczająco wygodne, by nosić je po kilka godzin, są gotowe do wyjścia z domu!

Noś grube skarpetki i ogrzewaj buty suszarką do włosów, aby szybko się rozciągnąć. Załóż grube bawełniane skarpetki, a następnie wsuń stopy do butów. Ustaw suszarkę do włosów na średnią temperaturę i wysuwaj każdy but na około 30 sekund, przesuwając dyszę dookoła, tak jak to robisz. Gdy but się nagrzeje, machaj palcami u rąk i zginaj stopę, aby pomóc Ci ją rozciągnąć. Następnie kontynuuj noszenie butów w miarę ich schładzania.[2]
Ciepło zmiękczy buta, pomagając mu uformować się do stopy. Jeśli trzeba, podgrzej buty ponownie po ich całkowitym ostygnięciu.
Ciepło może zmiękczyć klej używany w niektórych butach, powodując oddzielenie cholewek od podeszwy, więc nie zostawiaj dyszy suszarki w jednym miejscu na zbyt długo. Nie należy podgrzewać butów plastikowych ani z PCV – nie będą się one rozciągać, a ty możesz wydzielać toksyczne opary do powietrza.

Spryskaj buty alkoholem do pocierania, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb. Załóż buty, które chcesz rozciągnąć, następnie napełnij butelkę z alkoholem do pocierania i nasącz zewnętrzną część butów. Załóż buty, gdy alkohol wyschnie, a one powinny się rozciągać, aby dopasować je do kształtu stopy.[3]
Można również nasączyć grubą parę skarpet alkoholem, następnie założyć skarpetki i buty i nosić je aż do wyparowania alkoholu.
Jest to świetna opcja dla płóciennych lub sportowych butów. Może jednak nie działać tak dobrze w przypadku butów sukienkowych wykonanych ze sztywnych materiałów.
Ponieważ alkohol szybko wysycha, nie powinien uszkodzić buta. Najlepiej jednak najpierw przetestować alkohol w niepozornym miejscu, jeśli but wykonany jest z materiału, który nie powinien się zamoczyć, np. skóry lub zamszu. Jeśli nie jesteś pewien, spróbuj innej techniki.

Spróbuj sprayu do rozciągania butów, gdy masz na sobie buty skórzane. Jeśli chcesz rozciągnąć buty skórzane, załóż je, a następnie rozprowadź skórę zgodnie z instrukcją zawartą w opakowaniu. Załóż buta, gdy spray wyschnie, a skóra będzie rozciągać się wokół stopy.[4]
Spraye rozciągające do butów wykonane są w celu poluzowania włókien skóry, co pozwala na delikatne rozprowadzenie materiału cholewki buta. Mogą one również działać na zamsz, ale należy uważnie przeczytać etykietę produktu.