Follow Us

Jak uprawiać ziemniaki?

Jak uprawiać ziemniaki?

Kilka lat temu przeprowadziłem test: Hodowałem niemieckie ziemniaki Butterball przy użyciu siedmiu różnych metod sadzenia. W trakcie sezonu wegetacyjnego, zalety i wady każdej z nich stały się całkiem jasne.

Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, które z nich zadziałały najlepiej, a które dały podrzędne wyniki.

Najtańsze: Hilled Rows

Kopać prosto, płytkie rowy, w odległości od 2 do 3 stóp, w przygotowanej ziemi. Sadzić sadzeniaki w odległości 12 cali od siebie i przykryć około 3 cale gleby. Gdy pędy osiągną od 10 do 12 cali wysokości, należy za pomocą motyki lub łopaty zebrać ziemię między rzędami i skopać ją o rośliny, zakopując łodygi do połowy. Powtarzać w miarę potrzeby przez cały okres wegetacyjny, aby bulwy były przykryte.

W odróżnieniu od ogrodnictwa kontenerowego, nie ma nic do kupienia ani do zbudowania, nie ma też gleby do transportu. Jest to prosta, niedroga i sprawdzona metoda, którą rolnicy stosują od tysiącleci. Jest ona również praktyczna w przypadku sadzenia na dużą skalę.

Jednak jakość gleby może ograniczać plony. W miejscach, gdzie gleba jest słabo zagęszczona lub ma niską zawartość materii organicznej, technika naziemna może działać lepiej.

Przynajmniej kopanie: Słoma Mulcz

Umieścić sadzeniaki na powierzchni przygotowanej gleby zgodnie z rozstawem określonym dla uprawianych rzędów i przykryć je 3 do 4 cali luźnej, wolnej od nasion słomy. W miarę wzrostu łodyg należy skopać wokół nich więcej słomy, tworząc w ten sposób warstwę o głębokości jednej lub kilku stóp.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że gruba ściółka chroni glebę przed wilgocią i chwastami. Zbiór odbywa się bez wysiłku, bez kopania, a metoda ta jest proponowana jako sposób na udaremnienie chrząszcza ziemniaczanego z Colorado. Jednak dzięki temu uzyskuje się mniejsze plony niż w przypadku rzędów zboczowych, a myszy polowe są znane z tego, że zjadają uprawy pod osłoną słomy.

Największe plony: Łóżka hodowlane

Poluzować glebę na dnie na wpół wypełnionego podniesionego łóżka. Rozdzielić sadzeniaki na około 12 cali we wszystkich kierunkach i zakopać je na głębokość 3 cali. W miarę jak ziemniaki rosną, dodawaj więcej ziemi, aż grządka zostanie wypełniona. Jeśli to możliwe, uprość zbiory poprzez usunięcie boków.

Ta metoda przyniosła największe zbiory w moich próbach, a ziemniaki były jednakowo duże. Grządki podniesione są dobrym wyborem tam, gdzie gleba ogrodowa jest ciężka i słabo osuszona. Wada: Gleba do wypełnienia grządki musi skądś pochodzić – i to bardzo dużo.

Dobre dla majsterkowiczów: Drewniane pudełka

Zbuduj lub kup kwadratowe pudełko bez dna – użyłem tarcicy z wyrzuconych palet – i posadź to samo, co na podniesionym łóżku. Pudełko jest zaprojektowane tak, aby można było dodać dodatkowe listwy i glebę w miarę wzrostu roślin. Teoretycznie, można tymczasowo usunąć dolną listwę do zbioru, lub po prostu przewrócić ją.

Najlepiej na mokre podwórka: Cylindry z drutu

Za pomocą tkaniny okuciowej z ¼-calową siatką wymodelować cylinder o średnicy około 18 cali i wysokości 24 cali. Umieść kilka centymetrów ziemi na dnie, następnie zasadź trzy lub cztery sadzeniaki i przykryj je 3-calową warstwą gleby. Kontynuuj dodawanie gleby w miarę wzrostu ziemniaków. Aby zebrać plony, unieś walec i pociągnij ziemię z powrotem, aby odsłonić bulwy.

W klimacie z ciągłymi wiosennymi deszczami siatka druciana zapewniłaby doskonały drenaż i zapobiegłaby podmokaniu gleby. Jest to kolejna wyhodowana technika pozwalająca rozważyć, gdzie gleba ogrodowa jest uboga. Niestety zebrałem tylko niewielką liczbę niewymiarowych bulw z cylindrów – ponury pokaz, prawdopodobnie dlatego, że mieszanka glebowo-kompostowa, której używałem wysuszone tak szybko, że rośliny nie miały odpowiedniej wilgotności.

Najłatwiejsze zbiory: Torby uprawowe

Handlowe worki do uprawy są wykonane z ciężkiego, gęstego polipropylenu. Na dno worka należy włożyć kilka centymetrów mieszanki glebowo-kompostowej, a następnie zasadzić trzy lub cztery kawałki sadzeniaków ziemniaka i przykryć je 3-calową warstwą gleby. Kontynuuj dodawanie gleby w miarę wzrostu roślin, aż worek będzie pełny. Aby zebrać plony, obróć worek na bok i wyrzuć jego zawartość.

Torby do uprawy mogą być używane na tarasach lub podjazdach lub tam, gdzie w glebie ogrodowej brakuje składników odżywczych. Torebki powinny wystarczyć na kilka sezonów wegetacyjnych. Ich ciemny kolor przechwytuje ciepło słoneczne, aby przyspieszyć wczesny wzrost. Zbiory są proste, a plony mogą być imponujące, biorąc pod uwagę małą powierzchnię, jaką zajmuje każdy worek. Jednak może to być bardzo kosztowna technika. Marka torebki, której użyłem, kosztuje 12,95$.