Follow Us

Kiedy dzieci mogą usiąść i jak możesz pomóc dziecku rozwinąć tę umiejętność?

Kiedy dzieci mogą usiąść i jak możesz pomóc dziecku rozwinąć tę umiejętność?

Dziecięce kamienie milowe: Siedziba
Kamienie milowe twojego dziecka w pierwszym roku życia prawdopodobnie przelecą w mgnieniu oka. Siedzenie jest szczególnie ekscytujące dla Twojego malucha, ponieważ otwiera przed nim zupełnie nowy świat zabawy i eksploracji. Ułatwia też czas posiłków i daje dziecku nowy sposób patrzenia na otoczenie.

Dziecko może być w stanie usiąść już w szóstym miesiącu życia z odrobiną pomocy w wejściu w tę pozycję. Samodzielne siedzenie jest umiejętnością, którą wiele dzieci opanowało w wieku od 7 do 9 miesięcy.

Oznaki, że Twoje dziecko może być gotowe do siedzenia
Twoje dziecko może być gotowe do siedzenia, jeśli ma dobrą kontrolę nad głową. Inne ruchy ciała również będą bardziej kontrolowane i celowe.

Niemowlęta, które są gotowe do siedzenia, prawdopodobnie również będą się pchać do góry, kiedy leżą twarzą w dół, i mogą nauczyć się przewracać.

Dziecko może zacząć od krótkiego siedzenia, jeżeli ustawisz je w pozycji pionowej. Na tym wczesnym etapie ważne jest, aby wspierać swoje dziecko, aby nie upadło.

Niemowlęta, które zbliżają się do kamienia milowego niezależnego siedzenia, bliżej 7-9 miesiąca życia, prawdopodobnie są w stanie przewrócić się w obu kierunkach. Niektóre z nich mogą nawet kręcić się tam i z powrotem, przygotowując się do czołgania. Inne mogą eksperymentować z pchaniem się do pozycji na statywie. W tej pozycji dziecko siedzi, opierając się o jedną lub obie ręce na podłodze.

Prawdopodobnie dziecko będzie w stanie utrzymać się w pozycji siedzącej, zanim będzie mogło samodzielnie pchać się do tej pozycji. Przy wystarczającej ilości praktyki, nabierze siły i pewności siebie, a w mgnieniu oka będzie siedzieć jak profesjonalista.

Co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku w pozycji siedzącej
Praktyka czyni mistrza, więc dawanie dziecku możliwości siedzenia w pozycji pionowej może pomóc mu nabrać sił do samodzielnego siedzenia. Samodzielne siedzenie wymaga kontrolowanych przesunięć wagi z lewej, prawej, do przodu i do tyłu. Oznacza to, że potrzeba dużo siły i praktyki, aby prawidłowo siedzieć, poruszając się we wszystkich tych różnych kierunkach.

Aby pomóc dziecku w nauce siadania:

Dajcie dziecku dużo praktyki prób i błędów. Bądź blisko, ale pozwól mu badać i eksperymentować z różnymi podejściami i ruchami własnego ciała.
Więcej czasu na podłodze może pomóc w uzyskaniu niezależności od ustawiania dziecka w pozycji siedzącej. Wyceluj w zabawę na podłodze, przynajmniej 2 lub 3 razy dziennie, z zabawkami dostosowanymi do wieku dziecka.
Usiądź dziecko na kolanach lub pomiędzy nogami na podłodze. Możesz czytać im książki, śpiewać piosenki i wypróbowywać różne gry ruchowe, jak „drewno” na miękkim kocu.
Kiedy będą już nieco bardziej niezależne, umieść wokół nich poduszki lub inne poduszki, a Ty będziesz je nadzorować, ćwicząc na podłodze, a nie na podwyższonych powierzchniach.
Jaki jest związek między czasem spędzonym na brzuchu a siedzeniem?
Czas na brzuchu jest ważnym elementem składowym siedzenia. Jeżeli Twoje dziecko nie lubi się bawić na brzuszku przez dłuższy czas, zacznij od kilku minut kilka razy dziennie. Upewnij się, że Twoje dziecko jest dobrze wypoczęte i ma czystą pieluchę. Na brzuszek też wsiadaj, abyś była na wysokości oczu dziecka. Widzenie twojej twarzy może motywować dziecko do dłuższego pozostawania w tej pozycji. Możesz również spróbować położyć miękkie lustro na podłodze, aby dziecko widziało swoją własną twarz. Lusterka czasu na brzuszek można znaleźć w Internecie lub w większości sklepów z artykułami dla dzieci.

W miarę przyzwyczajania się do tej pozycji, możesz powoli zwiększać czas.

Czy moje dziecko może bezpiecznie korzystać z fotelika dziecięcego?
Prawdopodobnie widziałaś już różne foteliki dziecięce na rynku. Na przykład fotelik Bumbo Seat jest popularnym wyborem wśród rodziców i jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 3 do 9 miesięcy lub gdy tylko dziecko jest w stanie utrzymać głowę. Jest on wykonany z uformowanego materiału, który ściska się wokół ciała dziecka, podtrzymując jego pozycję siedzącą.

Fizykoterapeutka dziecięca Rebecca Talmud wyjaśnia, że gdy dzieci są umieszczane w pozycji siedzącej zbyt wcześnie lub przez długi okres czasu, może to przeszkadzać w rozwoju ich umiejętności. Innymi słowy, podczas gdy dziecko może rzeczywiście siedzieć w pozycji siedzącej, nie pracuje ono nad krytyczną kontrolą tułowia i głowy, która najlepiej będzie się rozwijać, gdy samo będzie ćwiczyć nowe ruchy ciała.

Możesz chcieć poczekać, aż Twoje dziecko zbliży się do osiągnięcia kamienia milowego w postaci fotelika. Zamiast podpierać dziecko w wieku trzech miesięcy, zastanów się nad tym, czy nie poczekać, aż znajdzie się ono w wieku od 6 do 8 miesięcy. I nie polegaj na tym foteliku jako jedynym narzędziu do ćwiczeń dla dziecka.

Bezpieczeństwo siedzenia
Kiedy Twoje dziecko dopiero uczy się siedzieć z podparciem, możesz chcieć usiąść z nimi między nogami, tak abyś wspierała je ze wszystkich stron. Możesz również używać poduszek jako podpór, ale nie zostawiaj dziecka bez opieki, gdy jest podparte.

Podczas gdy Twoje dziecko może jeszcze nie pływać, siedzenie jest oznaką, że możesz chcieć zabezpieczyć swój dom przed dziećmi w ramach przygotowań do większej mobilności.

We wszystkich pokojach, w których przebywa Twoje dziecko, używaj pokrowców.
Zabezpiecz odpowiednio inne przedmioty lub miejsca. W większości dużych sklepów z pudełkami i sprzętem komputerowym możesz znaleźć takie rzeczy jak zamki do szafek, zamki do toalet, kotwice meblowe, bramki dla dzieci i inne materiały chroniące przed dziećmi.
Trzymaj wszelkie niebezpieczeństwa udławienia, materiały trujące i inne niebezpieczne przedmioty w miejscu niedostępnym dla dziecka. Może nawet pomóc w dostaniu się na podłogę na poziomie Twojego dziecka, aby szukać potencjalnych zagrożeń.
Gdy dziecko usiądzie, ustaw materac do łóżeczka w niższym położeniu. Podciąganie się nie jest dalekie od tego kamienia milowego, a dzieci ćwiczą swoje umiejętności motoryczne w różnych porach dnia, nawet gdy powinny spać.
Zapinaj pasy bezpieczeństwa na wysokich krzesłach i innych urządzeniach do siedzenia. Samodzielne siedzenie wymaga dużej siły. Dziecko może potrzebować dodatkowego podparcia od pasów, szczególnie gdy siedzi przez dłuższy czas. I nie umieszczaj fotelików na podwyższonych powierzchniach, ani w wodzie, ani w jej pobliżu.

Co powinieneś zrobić, jeżeli podejrzewasz opóźnienie w rozwoju?
Jeżeli dziecko nie siedzi samodzielnie w wieku 9 miesięcy, skontaktuj się z pediatrą. Dobrze jest działać wcześniej, zwłaszcza jeżeli dziecko jest w wieku blisko 9 miesięcy i nie jest w stanie siedzieć samodzielnie. Rozwój różni się w zależności od dziecka, ale może to być oznaką poważnego opóźnienia w rozwoju motorycznym.

Inne możliwe oznaki opóźnienia motorycznego obejmują:

Sztywne lub napięte mięśnie
ruchy dyskietek
sięga tylko jedną ręką nad drugą
nie ma silnej kontroli głowy
nie dosięga ani nie wkłada przedmiotów do ust
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć opóźnienie, otrzymasz pomoc. Najpierw należy porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką. Mogą oni skierować Cię do placówek opieki nad niemowlętami i małymi dziećmi, takich jak państwowy program wczesnej interwencji.

Można również szukać informacji w Internecie na stronie internetowej Centers for Disease Control and PreventionTrusted Source lub w Stanach Zjednoczonych, dzwoniąc pod numer 1-800-CDC-INFO.

Jakie kamienie milowe są następne?
Więc, co dokładnie jest następne? Znowu różni się w zależności od dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, możesz jednak spodziewać się następującego postępu, gdy Twoje dziecko zbliży się do swoich pierwszych urodzin.

podciągając się do pozycji stojącej
pełzanie i czołganie się po podłodze
meble rejsowe i pierwsze podparte stopnie
spacerowanie na własną rękę
Kiedy dziecko będzie już siedziało, spróbuj dalej wspierać jego niezależność, ćwicząc przejście z podłogi do siedzenia. Ćwiczenie pomoże wzmocnić wszystkie jego podstawowe mięśnie i pomoże mu nabrać pewności siebie w tej bardzo nowej pozycji. Przydatne mogą być również zabawki, które angażują się w zabawę w tej pozycji. Rozważ wypróbowanie jednego z tych typów zabawek, dostępnych w Internecie lub w większości lokalnych sklepów z zabawkami (zawsze sprawdź, czy wybrana zabawka jest bezpieczna dla Twojego dziecka w jego wieku)