Follow Us

Od kiedy ciąża jest widoczna ?

Od kiedy ciąża jest widoczna ?

Nie ma ustalonego czasu, kiedy przyszłe mamy zaczną uprawiać sport na brzuchu, który jest oczywiście w ciąży – każda kobieta jest inna. Niektóre kobiety trzymają brzuszek w ciąży daleko w drugim trymestrze, podczas gdy inne zaczynają pokazywać w pierwszym trymestrze. Niektóre kobiety zauważają wzdęcia (nie te same, co „na pokazie”, ale obrzęk, który może sprawić, że ich spodnie będą ciasno pasować) wkrótce po pozytywnym wyniku testu ciążowego

Pierwsze mamy zazwyczaj zaczynają rozwijać opuchliznę między 12 a 16 tygodniem życia. Mamy, które były już w ciąży, zaczynają pokazywać wcześniej, ponieważ ich mięśnie macicy i brzucha zostały już rozciągnięte z wcześniejszej ciąży. (Zobacz wyniki naszej ankiety na temat czasu uderzeń brzucha w pierwszych i późniejszych ciążach).

„O około 12 tygodni macica rozszerza się nad kością łonową” – mówi Catherine Hansen, adiunkt w dziedzinie położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie w Teksasie, Oddział Medyczny Galveston. „Zanim to nastąpi, macica pozostaje w miednicy i zazwyczaj nie jest widoczna”.

Jeśli twój brzuch rozszerza się szybciej niż się spodziewasz, może to być spowodowane tymi warunkami:

Krwawienie
Gaz
Zaparcie
Rzadziej bliźniaki lub wielokrotności są odpowiedzialne za wczesne wybrzuszenie.

Czy powinienem się martwić, jeśli jeszcze się nie pokażę?
Jeśli pokazujesz się później niż się spodziewasz, nie przejmuj się. „Macica może odpoczywać w ciele w różnych pozycjach”, mówi Hansen. „Czasami macica kobiety jest przechylona do tyłu (odwrócona), co może spowodować, że pokaże się później. I odwrotnie, kobiety, których macica jest przechylona do przodu (odwrócona), mogą pokazać się wcześniej.”

Późne pokazanie się nie oznacza automatycznie, że Twoje dziecko jest za małe. „Dopiero po przejściu do drugiego i trzeciego trymestru zaczynamy oceniać, czy dziecko jest za małe” – mówi Hansen.

Jeśli jest jakiś powód do obaw, Twój lekarz wykona badanie ultrasonograficzne, aby upewnić się, że otrzymałeś właściwy termin porodu. Dzieci, których wiek ciążowy jest mniejszy niż oczekiwany, będą często kontrolowane, aby upewnić się, że dobrze sobie radzą”.