Follow Us

Projekt ogrodu z wykorzystaniem bukszpanu

Projekt ogrodu z wykorzystaniem bukszpanu

Bukszpan, dzięki swojej wszechstronności, jest zawsze gotowy do pracy w formalnych warunkach lub w swobodnej sytuacji. Zimą w ogrodzie dominuje silny kształt tego krzewu, jego bogaty zielony kolor i powietrze dawnej formalności, zajmując centralne miejsce. Latem, gdy ogród jest w pełnym rozkwicie, wtapiają się one w tło zapewniając strukturę, wzmacniając się bez konkurowania. Podczas gdy najbardziej znane formy to bukszpan „amerykański” (Buxus sempervirens) i „angielski” (Buxus sempervirens 'Suffruticosa'), istnieje około 90 gatunków i ponad 365 różnych odmian, w tym odmiany japońskie i koreańskie. Różne rośliny i gatunki bukszpanu bardzo się różnią pod względem wielkości, kształtu, właściwości liści, tempa wzrostu i twardości. Tajemnicą pracy z tymi wiecznie zielonymi roślinami jest wybór najlepszego wyboru, który będzie odpowiadał Państwa wizji i warunkom uprawy. Oto nasze najlepsze selekcje i sposoby ich wykorzystania.

Ponieważ dobrze znoszą ścinanie, bukszpan idealnie nadaje się do definiowania różnych przestrzeni w ogrodzie, jako granica wzdłuż linii posesji lub jako schludne przykrycie fundamentów. (Wskazówka: Jeśli chcesz uzyskać ciasny, zamknięty żywopłot, zwróć uwagę na odstępy; umieść rośliny w połowie odległości od siebie równej dojrzałej szerokości podanej na etykiecie rośliny, a wypełnią się one ładnie).

Ogrodnicy przycinają bukszpanowe krzewy do ciasnych formacji od 4000 r. p.n.e., a Egipcjanie podnieśli kilka nożyc i poszli do pracy. Od parterowych i węzłowych ogrodów po określone granice wzdłuż chodników lub grządek, nisko rosnące bukszpany, takie jak te trzy, pomagają bawić się strukturą.

Przywitaj swoich gości przy drzwiach z jednym lub kilkoma zgrabnymi bukszpanami (uwielbiamy trzy różne rozłożone wysokości zapakowane w ciasne grupy), użyj ich do zdefiniowania narożników w obramowaniu, lub dodaj do billingu granice dla struktury.

Wybierz jedną z wyższych odmian bukszpanu, aby uzyskać spiralne lub warstwowe formy topiarskie. Mniejsze odmiany można przycinać do dowolnych kształtów, od klasycznych orbów do kapryśnych.

Prawie każda bukszpan jest kandydatem do pojemnika, ponieważ w styczniu wyglądają równie dobrze jak w czerwcu. Wybierz szybko opadającą doniczkę, która jest co najmniej tak szeroka i wysoka jak sama roślina, a najlepiej większa. Im większy pojemnik, tym więcej ziemi trzyma i tym rzadziej trzeba podlewać.

Zapewniają doskonałe odprowadzanie wody: Bukszpan jest bardzo dobrze przystosowany do różnych rodzajów gleby, w tym gleby średnie lub ubogie, jak również kwaśne lub zasadowe, pod warunkiem, że gleba jest dobrze odwodniona. Bukszpan nie może pobierać stojącej wody i ciężkiej, wilgotnej gleby, co może prowadzić do gnicia korzeni. Zapobiegać poprzez zmianę gleby z dużą ilością substancji organicznych i sadzenie wysokich roślin podczas instalacji.

Utrzymuj ją w czystości: Gdy bukszpan jest strzyżony w celu uzyskania gęstszych liści zewnętrznych, cyrkulacja powietrza jest zahamowana, światło nie dociera do wewnętrznych części rośliny, a martwe liście i łodygi gromadzą się w środku rośliny, co może sprzyjać chorobom grzybiczym, które mogą powodować potencjalnie śmiertelne obumieranie. Śliwki z powrotem wszystkie umierające gałęzie do zdrowego drewna, usunąć wszystkie zanieczyszczenia z centrum rośliny, i przerzedzić niektóre z zewnątrz wzrostu tak, że powietrze i światło może dotrzeć do centrum.

Ekspozycja: Bukszpany rozwijają się w pełnym słońcu lub w cieniu, ale nie lubią eksponowanych, bardzo wietrznych miejsc, szczególnie zimą. Chroń bukszpan poprzez utrzymywanie go w dobrej kondycji, podlewaj w razie potrzeby późno, a jesienią nakładaj na niego świeżą warstwę ściółki, aby zapobiec uszkodzeniom w okresie zimowym.

Nawożenie i podlewanie: Stosuj zbilansowany, uniwersalny nawóz (10-10-10) wiosną, aby pobudzić wzrost liści i ponownie jesienią, aby pobudzić wzrost korzeni. Miesięczne stosowanie herbaty kompostowej i nawadnianie kroplowe, które może łagodzić szkodniki, może pomóc w utrzymaniu ich zdrowia.

Powrót z krawędzi: Jeśli masz młodszy, mniejszy bukszpan, który nie radzi sobie dobrze, odetnij martwe gałęzie, otwórz środek rośliny, posyp jedną lub dwie filiżanki powoli uwalniającego się nawozu wokół krzewu i podlej go. Jeśli twoja roślina jest starsza, jedna z wolniej rosnących odmian, lub wyższa niż 3 stopy, czas do odzyskania sprawia, że próby ratowania go niepraktyczne. Wymień ją na nową.